דעת המתמחים: ראיון עם המתמחה גיל-עד גלזר

דעת המתמחים: ראיון עם המתמחה גיל-עד גלזר

למה בחרת להתמחות ב- GEE?

התרשמתי שמדובר במשרד איכותי, מקצועי, מדורג ומאוד מוערך בתחומי עיסוקו, ולצד זאת בעל אווירה טובה וחברית בין עובדיו. יחסי האנוש טובים. אין מניירות מטופשות שאבד עליהן הכלח, וזה בא לידי ביטוי גם ביחס אל המתמחים. כולם באים למשרד כדי להעניק את השירות המשפטי הכי טוב ללקוחות שלנו, וכולם שותפים לעשייה. זה מקום שנכון להשקיע במתמחים ובהתפתחותם המקצועית.

איך נראה יום טיפוסי שלך כמתמחה?

במידה רבה אין יום דומה לקודמו. ישנה רשימת תיקים שנמצאת בטיפול שוטף שלי כחלק מהצוות המטפל בתיק, לה מתווספות משימות שונות ומגוונות לפי צורכי המשרד ועורכי הדין. יש תיקים שהטיפול בהם אבולוציוני, כלומר מתפתח באופן הדרגתי וכך גם העבודה עליהם, ויש שהמשימות יותר בעלות אופי נקודתי. יום עבודה יכול להתחיל בעריכת מסמכים, להמשיך בדיווח לרשות המיסים על עסקאות, פגישה עם לקוחות, בדיקה והכנת סקירה משפטית, ישיבה לעבודה משותפת עם אחד מעורכי הדין, טיפול מול רשם החברות ברישום חברה או בהקצאת מניות וכיוצא בזה. יום אחר יכלול כתיבת מכתב התראה, דיון בבית משפט, עבודה על נספח שינויים להסכם מכר, רישום משכנתא והשתתפות בפגישת משא ומתן עם עורכי הדין.

באילו תחומים אתה עוסק כמתמחה?

לשמחתי, אני עוסק במנעד מאוד מגוון של תחומים. ראשית, אני חלק ממחלקת הנדל"ן – מחלקה מדורגת ומובילה בתחומה, העוסקת בכל העשייה הנדלני"ת-משפטית שניתן להעלות על הדעת; החל מעסקאות 'פשוטות' של מכר דירות, ועד לפרויקטים מורכבים ואדירי ממדים, בהיקפים של מאות מיליונים. עולם הנדל"ן הוא עולם מרתק, המזמן עיסוק בסוגיות משפטיות מענפי משפט שונים: חוזים, קניין, מיסים ועוד. זהו עולם שמתחדש כל העת, והדין על מרכיביו, החקיקה והפסיקה, דולקים אחריו ומתאימים עצמם לאתגרי הזמן. כמתמחה, אני עוסק בקשת רחבה ומגוונת של נושאים כחלק מהצוותים המטפלים בכל עניין. עבודתי מגוונת, החל מבדיקות, הכנת סקירות וחוות דעת משפטיות, דרך עריכת הסכמים וקידום משאיים ומתנים, וכלה בביצוע פרקטי של פעולות רישומיות שונות ברשם המקרקעין ודיווחי עסקאות לרשות המיסים.

בנוסף אני עוסק גם בליטיגציה מסחרית, בתיקים מרתקים, המעלים שאלות מורכבות מתחום דיני התאגדים ודיני השעבודים, בעיסוק זה אני שותף לכתיבת כתבי בי דין וכמובן לדיונים בבתי המשפט. מחלקת הליטיגציה במשרד מאופיינת באיכות ובסטנדרטים משפטיים גבוהים ומוקפדים, וההזדמנות ללמוד כאן היא רבה. כן אני מסייע למחלקה המסחרית במשרדנו המעניקה טיפול שוטף בכל ההיבטים של הממשל התאגידי למול רשם החברות. בנוסף, אני עוסק בתחום המימון, בעיקר בקידום עסקאות מימון בהיקפים של מאות מילונים במחלקת המימון של המשרד, עולם המימון גם הוא עולם בפני עצמו, עם מורכבויות והיבטים הייחודים רק לו. כמו כן, אני עוסק בסוגיות מרתוקת מתחום דיני הירושה, המטופלות במסגרת מחלקת ההון האישי והמשפחתי המובילה במשרדנו. בקצרה, מאוד מגוון, מאוד מלמד ומאוד מעניין.

ספר לנו על הדבר המקצועי הכי מעניין שעשית בתקופת ההתמחות:

אני לא חושב שאוכל להצביע על הדבר הכי מעניין בקלות, היו כמה מעניינים מאוד. אחד מהם נגע בסוגיה משפטית מענף דיני התיווך, נדרשה שם חוות דעת שעסקה בעניין מורכב, וזאת על מנת לסייע ללקוחות שלנו תושבי חוץ לקדם התקשרות בעסקה משמעותית שמכילה עשרות רבות של תתי עסקאות בצילם של דיני התיווך. הסוגייה עצמה הייתה מאוד מעניינת, ומה שנלווה אל העיסוק המשפטי היה סיפוק רב גם מהעובדה שסייענו ללקוח בקידום המהלך בו חפץ. אתה רואה כיצד הכלים והידע שיש בידנו מאפשרים לסייע ולהקל על יזמים ואנשי עסקים, וכיצד אנו תורמים את תרומתנו לקידום העשייה העסקית.

מה מיוחד לדעתך בהתמחות ב- GEE?

היתרון הגדול בעיני ב-GEE  הוא התמהיל בין האיכות המקצועית של המשרד לבין גודלו ואופיו; ראשי המשרד – כל אחד בתחומו – הם עורכי דין מהשורה הראשונה. כמתמחה, זכיתי לעבוד ישירות מולם. זוהי הזדמנות נדירה ללמוד מדרכי העבודה, מהחשיבה המשפטית הפרקטית, במובחן מזו האקדמית, ומתובנות מקצועיות שנתגבשו אצל עורכי דין מובילים, לאחר שנות ניסיון רבות במקצוע, וכל זה מבלי לוותר לרגע על יחסי אנוש מעולים ואווירה נעימה וחברית. זוהי באמת הזדמנות אמיתית ללמוד ולהתפתח מקצועית. היכולת להנות מקשר קרוב ולקיים דיוניים משפטיים 'בגובה העיניים' עם משפטנים ועורכי דין מובילים בתחומם אינה טריוויאלית, והיא יתרון שלא ניתן להפריז בערכו.

כשאני לא במשרד, אני אוהב:

לבלות עם המשפחה.

טיפ למתמחים הבאים:

טיפ עתיק יומין מהחכם באדם: "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם"  (משלי כז, יט)

משמעות הדברים, בתרגום לשפת ימינו היא שיחס הזולת אלינו הוא בבואה, שיקוף, של יחסנו אליו. הטיפ הזה נכון לחיים בכלל, ויש לו היבט שרלוונטי לתקופת ההתמחות.

אם תגלו רצינות, חוש אחריות, נכונות אמיתית ותוכיחו יכולת, תתקבלו ביחס מכבד של שווים בין שווים; תקבלו לטיפולכם העצמאי משימות שמקבילות לאלו המטופלות בידי עורכי הדין עצמם. יסמכו עליכם ועל שיקול דעתם ותהנו מחופש פעולה לקדם עניינים ולטפל בהם באופן שוטף. במידה רבה, המפתח להתמחות איכותית הוא בידיים שלכם.

גיל-עד גלזר, מתמחה מחזור ספטמבר 2020, האוניברסיטה העברית